#APCNatConv2022: Fmr PDP chieftain Abdullahi Adamu emerges national chair of APC, 76 others make unity list

0
201
Reading Time: 3 minutes

7,584 delegates of the ruling All Progressives Congress, APC have reportedly determined the national working committee, NWC.

Abdullahi Adamu was a two-term Governor, Secretary, Board of Trustees (BoT) of the PDP, and 2 term member of the Nigerian Senate, all under PDP. Adamu is Buhari’s candidate and under prosecution for N15 billion fraud.

Other members are as follows:

1. National Chairman: Senator Abdullahi Adamu (Nasarawa State)

2. Deputy National Chairman (North): Senator Abubakar Kyari (Borno State)

3. Deputy National Chairman (South): Chief Emma Eneukwu (Enugu State)

4. National Secretary: Otunba Iyiola Omisore (Osun State)

5. Deputy National Secretary: Barr Fetus Fuanter (Plateau State)

6. National Vice Chairman ((North Central): Muhazu Bawa Rijau (Niger State?

7. Deputy Vice Chairman (North East): Mustapha Salihu (Adamawa State)

8. National Vice Chairman (North West): Salihu Lukman (Kaduna State)

 

9. National Vice Chairman (South East): Dr Ijeomah Arodiogbu (IMO State)

10. National Vice Chairman (South South): Chief Hon Victor Ton Gladom (Rivers State)

11. National Vice Chairman (South West): D. I. Kekemeke (Ondo State)

12. National Legal Adviser: Barr Ahmed El-Marzuk (Katsina State)

13. National Treasurer: Uguru Matthew Ofoke (Ebonyi State)

14. National Financial Secretary: Bashir Usman Gumel (Jigawa State)

15. National Organizing Secretary: Suleiman M. Argungun (Kebbi State)

16. National Welfare Secretary: Barr (Sir) F.N. Nwosu (Abia State)

17. National Publicity Secretary: Bart Felix Morka (Delta State)

18. National Auditor: Sen Abubakar Maikafi (Bauchi State)

19. National Women Leader: Dr Betta Edu (Cross River State)

20. National Youth Leader: Abdullahi Dayo Israel (Lagos State)

21. Special (Persons With Disability) Leader: Tolu Bankole (Ogun State)

22. Deputy National Legal Adviser: Barr Ibrahim Salahu (Kwara State)

23. Deputy National Treasurer: Hon Omorede Osifo (Edo State)

24. Deputy National Financial Secretary: Hon Hamma-Adama Ali Kumo (Gombe State)

25. Deputy National Organizing Secretary: Nze Chidi Duru (Anambra State)

26. Deputy National Publicity Secretary: Yakubu Murtala Ajaka (Kogi State)

27. Deputy National Welfare Secretary: Dr Christopher Akpan (Akwa Ibom State)

28. Deputy National Auditor: Olufemi Egbedeyi (Oyo State)

29. Deputy National Women Leader: Zainab Abubakar Ibrahim (Taraba State)

30. Deputy National Youth Leader: Jamaluddeen Kabir (Zamfara State)

31. National Ex-officio (North Central): Oluwatoyin Opawuye (Kwara State)

32. National Ex-officio (North East): Sirajo Dahuwa (Bauchi State)

33. National Ex-officio (North West): Aliyu Ahmed Yako (Kano State)

34. National Ex-officio (South East): Rt. Hon. Agunwa Anekwe ((Anambra State)

35. National Ex-officio (South South): Hon. Diriwari Akedewei (Bayelsa State)

36. National Ex-officio (South West): Mrs Bunmi Oriniowo (Ekiti State)

37. Zonal Secretary (North Central): Yakubu Muhammad Adamu (FCT)

38. Zonal Secretary (North East): Muhammad Wali Shettima (Yobe State)

39. Zonal Secretary (North West): Barr Bello Goronyo (Sokoto State)

40. Zonal Secretary (South East): Azosu Innocent Itafa (Ebonyi State): Azosu Innocent Itafa (Ebonyi State

41. Zonal Secretary (South South): Dr Ita Udosen (Akwa Ibom State)

42. Zonal Secretary (South West): Vincent Beewaji (Ekiti State)

43. Zonal Legal Adviser (North Central): Barr Hadiza Aliyu (Kogi State)

44. Zonal Legal Adviser (North East): Barr Dauda Chakpo (Taraba State)

45. Zonal Legal Adviser: (North West): Barr Bashir Usaini Dutse (Jigawa State)

46. Zonal Legal Adviser (South East): Barr Mayor Ogbona Ernest (Ebonyi State)

47. Zonal Legal Adviser (South South): Nil

48. Zonal Legal Adviser (South West): Ismail Kolawole Majoro (Oyo State)

49. Zonal Organizing Secretary (North Central): Hon Ahmed Attah (Kogi State)

50. Zonal Organizing Secretary (North East): Abubakar Adamu Musa (Taraba State)

51. Zonal Organizing Secretary (North West): Salisu Uba (Zamfara State)

52. Zonal Organizing Secretary (South East): Dozie Ikedife (Anambra State)

53. Zonal Organizing Secretary (South South): Hon. Blessing Agbome (Edo State)

54. Zonal Organizing Secretary (South West): Lateef Ibirogba (Lagos State)

55. Zonal Publicity Secretary (North Central): Barr John Okoho (Benue State)

56. Zonal Publicity Secretary (North East): Lamido Muhammed (Gombe State)

57. Zonal Publicity Secretary (North West): Musa Makafiya (Zamfara State)

58. Zonal Publicity Secretary (South East): Mr Augustine Onyedebelu (IMO State)

59. Zonal Publicity Secretary (South South): Nil

60. Zonal Publicity Secretary (South West): Ayo Afolabi (Osun State)uth West): Ayo Afolabi (Osun State)

61. Zonal Women Leader (North Central): Oluwatoyin Opawuye (Kwara State)

62. Zonal Women Leader (North East): Hon. Zainab Abubakar Alman (Gombe State)

63. Zonal Women Leader (North West): Hajiya Hadiza Shagari (Sokoto State)

64. Zonal Women Leader (South East): Hon. Mimi Uchenna Diyoke (Enugu State)

65. Zonal Women Leader (South South): Miss Caroline Owugha (Bayelsa State)

66. Zonal Women Leader (South West): Mrs Yetunde Adesanya (Ogun State)

67. Zonal Youth Leader (North Central): Zubairu Aliyu (Kwara State)

68. Zonal Youth Leader (North East): Jason Baba Kwaghe (Adamawa State)

69. Zonal Youth Leader (North West): Abdulhamid Umar Muhammed (Kano State)

70. Zonal Youth Leader (South East): Hon. Ikenna Anyalewechi (Abia State)

71. Zonal Youth Leader (South South): Comrade Ebimobowe (Delta State)

72. Zonal Youth Leader (South West): Kolade Lawal (Ondo State)

73. Zonal Leader of Persons With Disability (North Central): Laho Lazarus Audu (Benue State)

74. Zonal Leader of Persons With Disability (North East): Muhammed Baba Isa (Yobe State)

75. Zonal Leader of Persons With Disability (North West): Lawal Na Rago (Kano State)

76. Zonal Leader of Persons With Disability (South East): Dr Nwachikwu Stanley Chinedu (Imo State )

77. Zonal Leader of Persons With Disability (South South): Chief Edet Asia (Cross River State)

78. Zonal Leader of Persons With Disability (South West): Mashood Erubami (Oyo State)